جمعه، 17 اګست 2018

معلومات مختصر دربارۀ مرض شکر وتداوی آن

 
معلومات مختصر در باره دیابت و خوراکی های مفید آن!

چهار نوع اصلی دیابت وجود دارد:
دیابت نوع یک(1)
دیابت نوع دو(2)
دیابت حاملگی
دیابت ثانویه که بدنبال بیماری های دیگر بروز می کند.
افرادی که دیابت نوع 1 دارند در بدن شان انسولین تولید نمی شود و لازم است برای ادامه زندگی، انسولین تزریق کنند. این نوع دیابت،بیشتر در کودکان و نو جوانان دیده می شود.
دیابت نوع 1 ،یک بیماری سیستم ایمنی است که باعث می شود غده پانقراس، اصلا” انسولین تولید نکند و فرد برای ادامه زندگی نیاز به تزریق انسولین داشته باشد. انسولین تزریقی ،دارویی است که در تمام عمر برای دیابتی های نوع 1 و تعدادی از دیابتی های نوع 2، مورد استفاده قرار می گیرد. انسولین قفل سلولها را برای ورود انرژی و قند به داخل سلول باز می کند. طبق تخمین فدراسیون بین المللی دیابت (IDF)، حد اقل 17 میلیون نفر درجهان دیابت نوع 1 دارند.
دیابت نوع 2، افرادی هستند که نمی توانند از انسولین استفاده موثر کنند.این بیماری در ابتدا تنها با تغییر روش زندگی فرد ، قابل کنترل است و بیماران معمولا”به داروی خوراکی،بیشتر نیاز دارند تا انسولین تزریقی ولی در نهایت همه دیابتی ها باید با کمک انسولین ،قند خون شان را کنترل کنند.
قابل ذکر است که بیش از 95 -90 درصد از کلیه موارد دیابت در جهان ،از نوع دوم است. طبق گزارشIDF، حداقل 140 میلیون نفر در جهان، مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. دیابت نوع 2 در افراد بالای 45 سال که اضافه وزن دارند،شایع تر است.میزان شیوع دیابت نوع 2 ،با افزایش سن بالا می رود.
ـ در بیماران دیابتی احتمال بروز بیماری‌ های قلبی و تصلب شرایین بسیار بالا است. نتایج تحقیقات در بیماران دیابتی نشان داد
1ـ مصرف انار با وجود 10 درصد مواد قندی که دارد نه‌ تنها باعث افزایش قند خون نمی‌ شود بلکه در بهبود وضعیت قلبی ـ عروقی و پیشگیری از صدمات ناشی از قند خون بالا و اکسیداسیون چربی خون عروق نیز مفید است. افراد دیابتی می‌ توانند روزانه یک گیلاس آب انار را جزو برنامه غذایی خود داشته باشند.
2ـ دوکتوران چینی در طی آزمایشی جدید دریافته‌ اند که قهوه از فعالیت‌ ماده‌ای که با بروز دیابت نوع دوم مرتبط است، جلو گیری می‌ کند و به همین دلیل مصرف چند پیاله قهوه در روز تاثیر مهمی‌ در کاهش خطر ابتلا به این بیماری دارد.
3ـ تحقيقات اخير نشان داده‌ اند چون ميزان چربي و قند آب بادنجان رومی پايين است و ليكوپن فراواني دارد، مي‌ تواند در مبتلايان به ديابت نوع 2 سبب کاهش تجمع پلاکت‌ هاي خوني شود. طي اين تحقیق روزانه به مدت 3 هفته، داوطلبان مبتلا به ديابت، 250 ميلي‌ ليتر آب بادنجان رومی صاف شده مصرف کردند و پس از اين مدت محققان متوجه کاهش تجمع پلاکت‌ هاي خوني و کاهش احتمال ابتلا به ناراحتي‌ هاي قلبي در آنان شدند.
4ـ به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از بی بی سی، دانشمندان بر اساس مطالعات وسیعی که در نشریه تغذیه به چاپ رسیده دریافتند که مصرف ماهانه ۲۲۰ گرام چارمغز یا بیشتر خطر دیابت نوع 2 را ۲۴ درصد کاهش می‌ دهد.
تحقیقات زیادی درباره تاثیر میوه‌ های مغزدار بر سلامت قلب انجام شده. اما این اولین بار است که ارتباط چارمغز و دیابت بررسی شده است.
5ـ گفتنی است، خوردن میوه با پوست بخصوص سیب برای افراد دیابتی به علت فیبر موجود در پوست میوه‌ ها و كنترل قند خون توسط آن بسیار مفید بوده و باعث كاهش چربی خون می‌ شود؛ چرا كه هر چه فیبر بیشتر باشد ماندگاری آن در روده كمتر بوده و گلوكوز آزاد شده از آن كمتر خواهد بود پس در افراد دیابتی مصرف فیبر فراوان كه در میوه‌ ها موجود است، توصیه می‌ شود.
6ـ شلغم دارای ویتامین CBA و عناصری مانند فاسفور، کلسیم، گوگرد، مگنیزیم و ید است.
شلغم حاوی نشاسته پروتئین و سلولوز است. مصرف شلغم برای مبتلایان به بیماری دیابت مفید است و خام آن را می توان به عنوان انسولین گیاهی مصرف کرد. انسولین گیاهی یکی از ترشحات لوز المعده برای تنظیم قند بدن است، در اثر کم کاری این غده و کم شدن انسولین، شخص مبتلا بمرض قند میشود. در آب شلغم نیز انسولین گیاهی به مقدار زیادی وجود دارد و نوشیدن آب شلغم را به کلیه مبتلایان به دیابت توصیه میشود.
7ـ مام پلی این گیاه منبع غنی فیبر غذایی و کاربوهیدرات شامل اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ است.
به نوشته سایت «ehow»، مصرف مام پلی میزان افزایش قند و انسولین را در مبتلایان به دیابت نوع ۲ تنظیم می کند. مصرف حدود ۲۵ گرام مام پلی ۵ روز یا بیشتر در هفته ۲۷ درصد بیماری های مرتبط با قند را کاهش می دهد.
مصرف مواد غذایی غنی از نیاسین مانند مام پلی ، از بدن در برابر بیماری هایی چون آلزایمر محافظت می کند.
8ـ دکتورا در یک مطالعه جدید تاکید کردند که دارچین نه تنها یک ادویه خوش عطر و مطبوع برای انواع خوردنی‌ ها است بلکه مصرف آن به بهبود سطح سلامت مبتلایان به دیابت نوع دوم نیز کمک می‌کند.
9ـ به اساس گزارش آب آلبالو خطر بیماری‌ های قلبی عروقی را در مبتلایان به دیابت کاهش می‌ دهد .
نتایج یک مطالعه نشان داده است «آنتوسیانین» موجود در آب آلبالو به کاهش عوامل خطر بیماری‌ های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم کمک می‌کند.
10ـ باميه يک سبزي لذيذ و مقوي است. اين گياه با داشتن مواد مغذي با ارزشي مانند ويتامين‌ هاي C ,A و گروه B از جمله: اسيدفوليک B5، B2، B6 و عناصري از قبيل: منگنز، کبالت، کلسيم، فاسفور و پتاشيم، فيبر و ماده لزج، اثرات مثبت فراواني بر سلامت انسان دارد. باميه از نظر اقتصادي نيز ارزان و در دسترس همه افراد است. * فيبر موجود در باميه، نمايه گلايسمي پاييني به آن مي‌ دهد، يعني به سرعت قند خون را بالا نمي‌ برد. بدين ترتيب که سرعت جذب قند را کاهش داده و به حفظ قند خون کمک مي‌ کند، بنابر اين براي افراد مبتلا به ديابت مفيد است.
11ـ پلی کک (نخود سبز) موجب مي‌ شود که قند خون به آرامي در خون جريان يابد، از اين رو براي پيشگيري و بهبود ديابت مفيد است و مي‌ تواند سطح انرژي را در بدن ثابت نگهدارد. پلی گک به‌ عنوان يک پشتيبان براي توليد انرژي، عملکرد سيستم عصبي و متابوليسم کربوهيدراتها شناخته شده است.
12ـ یکی از این خوراکیها که دارای انسولین میباشد زردک است که خوردن آن سبب میشود شخص مبتلا به دیابت نشود و چنانچه شخص مبتلا شد خوردن آب زردک در معالجه دیابت نقشی موثر دارد.
13ـ جوشانده جوانه جو دارای این خاصیت است که مانع عفونت معده میشود و از رشد میکربهای حصبه، اسهال و وبا جلوگیری میکند و سایر میکربهای موذی معده ای را میکشد و از همه مهمتر اینکه در جو سبز شده، انسولین گیاهی بمقدار زیاد وجود دارد که قند خون (دیابت) را پایین می آورد .
14ـ پیاز خام : پیاز خام نیز یکی از غذا های ضد عفونی کننده است و معده و روده ها را از عفونت گوشت پاک میکند و دارای انسولین نباتی است و دیابت را معالجه میکند و از ابتلا آن جلوگیری میکند.
15ـ سیر برای پیشگیری از دیابت نوع 2 نیز موثر است. به خاطر این که ترکیبات آن به جگر کمک می‌ کند تا مازاد قند خون را دفع کند.
16ـ طی تحقیقاتی بیش از 800 فرد را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند، جواری موجب معالجه دیابت بخصوص دیابت نوع 2 و بیماری و نقایص کلیوی در افراد می شود.
آنها متذکر شدند، جواری دارای مقادیر زیادی آب، کلسیم، سودیم و فاسفور و پتاشیم است که از وخیم تر شدن بیماری های گرده و دیابت در افراد جلوگیری می کند.
گفتنی است، آنتی اکسیدان های موجود در جواری همچنین به عنوان عامل ضد سرطان و پیشگیری کننده آلزایمر عمل می کنند. جواری یک میان وعده کامل و سرشار از مواد مغذی بوده که به عملکرد فیزیولوژیکی بدن کمک موثری می کند.
فیبر جواری نقش اساسی در کاهش قند خون به خصوص در افراد مبتلا به دیابت دارد.
18ـ طی سال های اخیر چند تحقیق نشان داده است که سگرت می تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. بررسی ها نشان داده به دنبال استعمال بیش از ۴۰ دانه سگرت در روز، احتمال ابتلا به دیابت مردان ۴۵ درصد و زنان ۷۴درصد افزایش می یابد…
به امید صحت سلامتی شما دوستان، امید از دعایتان فراموش نشوم (براهیمی)

منبع :ازصفحۀ فیسبوک کریم ابراهیمی

 

همدا راز وګورئ

f-image

ویتامین B1

  ویتامین B1 : ویتامین B۱ برای تهیه انرژی از مواد غذایی و به خصوص …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *