شنبه، 18 اګست 2018

وارثین حقیقی افغانستان

 

   وارثین حقیقی افغانستان!   

افغانستان امروز در یک حالت بینهایت فلاکتبار قرار دارد. چیزیکه باعث شده که کشور نمیتواند خود را از این حالت بیسابقهء که تمامیت ارضی اش در خطر افتاده نجات دهد، همین روی کار نیامدن وارثین حقیقی که در هر حال، با تمامی کمی ها و کاستی های کشور خود میسازند و آنرا برای فردای درخشان امیدوارانه میپرستند و وجود زخمی و درد دیده اش را مرهم گذاشته، تداوی کرده، اقوام را به همگرای و اتفاق دعوت کرده به افغانستان خود افتخار میکنند.
این در حالیست که در گرد و گوشه ای ما جوانان وجود دارند که در مجلس های بیرون از کشور از هویت افغانی خود ننگ کرده گاه خود را از ترکیه و گاه خود را از تاجکستان و یا از ایران و دیگر کشور ها معرفی میکنند. خوب به یاد دارم که یکروز در وزارت زراعت کشور هنگری با محصلین کشورم در یک برنامه اشتراک کرده بودم و در شروع برنامه خود را رسمآ به زبان انگلبسی معرفی میکردیم یکی دو دوست ما خود را افغان نه بل افغانستانی معرفی کرد و همچنان شنیدم که یک دوست دیگر که در لیلیه خود را از تاجکستان و در یک سفر با شاگردان بین المللی خود را ترک معرفی کرده بود.
این در حالیست که امروز در کشور من مردم بجای آنکه از تاریخ خود برای ایجاد نظام امروزی استفاده کنند (هر کشور نظام سیاسی خود را از تاریخ خود میسازد و کشوران که این اصل را مراعات نمیکنند ده ها سال بینظام و بی هویت باقی میمانند) به یاوه گوی و کتمان خقیقت های تاریخی میپردازند.
این در حالیست که برتریجوئی قومی و فرهنگی که در تاریخ جهان، انسان طبعیت را از مبدا و معاد انسانی اش دور ساخته باعث به میان آمدن افکار جدید سیاسی و فلسفی شد که در نتیجه دنیا شاهد جنگ اول و دوم جهانی شد که همه دنیا امروز از آن متنفر هستند در کشور من به یک افتخار ایدیولوژیک سیاسی تبدیل شده است.

بحران هویت!
بحران هویت به گفته امیل دورکیم یکی از جامعه شناس بزرگ فرانسه، به حالت گفته میشود که جامعه انسانی نورم های تثبیت شده ای گذشته را رها کرده، از ایجاد نورم های جدید، ناتوان آید، که در نتیجه جامعه و فرهنگ دچار بحران میشود ([خواجه بشیر احمد انصاری 1985]:ما کیستیم و انجا کجاست ). از تعریف که در اینجا ذکر کرده شد به نظر میرسد که افغانستان حلقات را در دامن میپروراند که همچو مار آستین به گم کردن و نابود سازی تمام داشته هایش میپردازند، اما جای تدقیق جریان تعریف بحران هویت اینجاست که این حلقات تا حال از ایجاد چنین یک مفکوره بار ها ناکام مانده عاجز آمده اند.

یک سئوال!
این عاجز امدن ها از برای چی است؟

یک جواب!
جوابش کوتاه این باشد، که افغانستان در دامان بزرگمنشانه خود برای همیش در برابر انسان های نادرست و ناهنجار خود یک دسته ای بزرگ از جوانان وطنپرست که دلشان از عشق وطنشان و فرهنگهای موجود در کشورشان جوش میزند و در هر نوع حالت و وضعیت خود را، توان خود را، همت و جوانی خود را از عماق وجود فدای نامش و نشانش میکنند. تا دیروز اگر این دسته وطندوست ما از بابت جنگ های خانمانسوز از همدیگر دور مانده بودند و این خلاء باعث رویکار آمدن انسانان شده بود که در دور سازی اقوام برادر و به همنزدیک کشور ما نقش ارزنده را بازی میکردند و همین حالا هم میکنند، امروز دیگر آنها در گوشهء انزوا فرار کرده اند، زیرا امروز افغانستان جوانان بیدار و هوشیار همچو شفیق مرید را دارد که خودش با افتخار خود را مرید مردم کشورش میسازد و از نام و نشان کشورش میبالد و مردم را به برادری و همدلی دعوت میکند. جوان که برای هر افغان مایهء افتخار ملی شده میتواند.
امروز با دیدن مستند از شفیق مرید دلم خیلی خوشحال شد و امید و غرور داشتن یک افغانستان واحد با داشتن چنین یک جوان در وجودم قویتر شد.
با خود گفتم اگر شفیق مرید اینقدر رنج را در راستای داشتن یک افغانستان واحد میکشد، پس بالای من هم فرض باشد که در توصیف از این جمع وطن دوست اندک وقت را به خرچ داده چیزی بنویسم و با دوستان خود به همگذارم.
در اخیر دوستان خود را به دیدن مستند از شفیق مرید دعوت مینمایم.
محمد علی (سمیع)
2013. 03.08
بوداپست، مجارستان
این مستند را تا اخیر ببینید زیرا دقایق اخیرش خیلی زیبا و امید بخش است.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XKHEKtVHcXQ#at=3204

همدا راز وګورئ

f-image

داکتر نجيب الله درشجاعت بی نظير

              هدا از طرف جلال بايانی کاوشگر [  داکــتر نــجيـب …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *