شنبه، 18 اګست 2018

اجماع ملی بر اساس برنامه نه تقسیم قدرت

 
 
اجماع ملی بر اساس برنامه نه تقسیم قدرت
 
 

اجماع؛ با نزدیک شدن انتخابات و یا برنامه های کلان که همه شهروندان افغان از آن متاثر میشوند، افراد، گروه ها و نظام ها با راه اندازی سر و صدا های بنام اجماع ملی، مشارکت ملی و مصالحه ملی تلاش میکنند تا بر اریکه قدرت بیشتر تکیه زده و امتیاز گیری نمایند.

اجماع و یا اتفاق نظر داشتن روی یک پلان همه شمول که شامل رفاه و ترقی افغانستان گردد، منافع عموم شهروندان را تضمین نماید، با در نظر داشت شرایط و نیازمندی های ما عملی باشد و تعهد برای اجرایی کردن آن سپرده شود، مورد قبول و تائید مردم است. اما هر گاه اجماع بر اساس تقسیم قدرت، منفعت اندیشی های فردی، گروهی و حزبی، مصلحت اندیشی برای حفظ قدرت و انحصار قدرت باشد، جفا در برابر مردم و آینده کشور، نقض قوانین نافذه و بی اعتبار ساختن ساختار های دیموکراتیک بوده و تکرار تجارب تلخ گذشته خواهد بود.

اولین اشتباه ساختاری و یا اجماع بر سر تقسیم قدرت نشست بن اول بود، با تاسف بجای مردم سالاری، حکومت داری خوب، حاکمیت قانون، شایسته سالاری و … ما شاهد سو استفاده از قدرت به شکل فردی و گروهی هستیم. امروز ما با یک دولت ضعیف، فساد اداری گسترده، قوم گرایی و دها چالش دیگر دست و گریبان می باشیم.

سو استفاده گروه ها و نظام ها از پسوند های اسلامی، ملی، دیموکراتیک، آزاد و مردمی در گذشته و حال باعث شده تا زیر بنا ها و ساختار های اجتماعی و ملی ما را در داخل کشور، منطقه و به سطح بین المللی ضعیف و حتی نابود سازد.

پس در این مقطع از زمان باید مردم ما با هوشیاری کامل و زیرکانه با انتقال سیاسی- امنیتی و همچنان گذار از دهه تحول برخورد کرده تصمیم بگیرند که در پروسه انتخابات آگاهانه شرکت کرده و رای شانرا به نفع شخصی بکار برند که در آینده پشیمانی به بار نیاورد.

به امید افغانستان شگوفا و آزاد!

محمدرحیم جامی
19 جون 2013

همدا راز وګورئ

f-image

از زن آزاری و زن ستیزی تا زن ـ کفانی و زن ـ جهادی

  به قلم الهه افتخار   از زن آزاری و زن ستیزی تا زن ـ …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *