شنبه، 18 اګست 2018

همایش و راهپیمایی در پشتیبانی از

پوهندوی شیما غفوری

 

همایش و راهپیمایی در پشتیبانی از “قانون منع خشونت علیه زنان” در شهر فرانکفورت

به روز شنبه هشتم جون سال ۲۰۱۳ زنان، مردان و جوانان افغان مقیم در شهر فرانکفورت و مناطق و شهر های نزدیک به آن با همایش و راهپیمایی پشتیبانی شانرا از “قانون منع خشونت ‏علیه زنان” اعلام داشتند.

این قانون چهارسال قبل به حیث فرمان تقنینی توسط رییس جمهور حامد کرزی توشیح و به مرحله ی انفاذ رسید.

نهادهای متعدد افغان های مقیم در آلمان و نیز شخصیت های انفرادی اشتراک کننده در همایش را افغان بودن و مخالفت در برابر اعمال ‏خشونت علیه زنان کشور، در این اقدام در کنار هم قرار داده بود . آنان ‏با یک صدا خواستار ‏تصویب ” قانون منع خشونت علیه زنان” بدون تعدیل و تاخیر از جانب ولسی جرگه افغانستان گردیدند. ‏
‏ ‏
این همایش توسط خانم زرغونه ‏ژواک عطا معاون “شورای هماهنگی زنان افغان در اروپا” گرداننده گی میشد. در همایش پوهندوی شیما غفوری رییسه ی “انجمن مدد رسانی افغانی” و عضو هیات ‏اجراییه”شورای هماهنگی زنان افغان در اروپا” بیانیه اساسی را قرائت نمود ، بعداًخانم نادیه قانع فعال امور اجتماعی و اقتصادی و رییسۀ انجمن” ‏زن” بیانیهاش را ایراد نمود. سپسخانم نسرین منصور رییسۀ “سازمان زنان ایالت هیسین” سخنرانی نمود. ‏ همچنان خانم نظیفه یعقوبی شاعره و عضو هیات مدیره ” اتحادیه کلتوری افغانهای شهر ماربورگ” یک قطعه شعری ‏را که بازتاب دهنده ی وضع زنان کشور بود، خواند . پس از آن خانم بلقیس غفوری” عضو هیات اجراییه “انجمن مدد ‏رسانی افغانی” به نماینده گی از جوانان پشتیبانی این قشر بیدار کشور را از” قانون منع خشونت علیه زنان” اعلام ‏نمود. ‏

در اخیر قطعنامههمایش توسط خانم ژواک قرائت گردید که مورد تایید همه اشراک کنند گان قرار گرفت.

بعد از همایش، اشترک کنندگان به راهپیمایی خیابانی پرداختند . راهپیمایان با شعار های حق خواهانه ی زنان به زبان آلمانی توجه عده کثیری از مردم را به ‏داعیه زن افغان جلب نمودند. همایش و راهپیمایی با قرائت قطعنامه به زبان آلمانی و اخذ امضا برای پشتیبانی از ” فراخوان ‏برای ایجاد صف مشترک جهت دفاع از قانون منع خشونت علیه زنان” پایان یافت.

قابل یاددهانی است که در همین روز و با هدف مشابه همایش هایی نیز در شهر های هامبورگ و هانوور آلمان و نیز در شهر دن هاگ کشور هالیندبرگزار گردید.

همدا راز وګورئ

f-image

نامۀ دختری به پدران وطن

نوشته از پوهندوی شیما غفوری نامۀ دختری به پدران وطن    پدران افغانستان تا کی …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *