شنبه، 18 اګست 2018

افشاگری کافی نیست

سخنان وزیر مالیه در مورد برخی از نمایندگان پارلمان، میزان گسترده فساد را در «خانه ملت» برجسته ساخت. اما تنها افشاگری کافی نیست. باید اتهام‌هایی که وزیر مالیه علیه برخی از نمایندگان پارلمان وارد کرده، به‌صورت جدی توسط مقام‌های عدلی و قضایی پی‌گیری شود. پروسه بررسی قضایی اتهام‌های وارده، باید شفاف و بر مبنای احکام قانون باشد. مقام‌های عدلی و قضایی کشور، نباید بیشتر از این، تماشاگر بازی اتهام میان پارلمان و کابینه باشند. وظیفه آنان تماشاگری نیست.
قوه قضاییه وظیفه دارد تا موارد قانون‌شکنی و فساد را بررسی کند و به مجرمان جزا بدهد. اتهام‌هایی که بر برخی از نمایندگان وارد شده، بسیار سنگین است. استفاده از کرسی نمایندگی، برای زراندوزی غیرقانونی و رفتار قانون‌شکنانه، اتهامی است بسیار سنگین. نباید مقام‌های عدلی و قضایی کشور، این اتهام‌ها را نادیده بگیرند. بر نمایندگان متهم نیز لازم است تا خواستار بررسی قضایی اتهام‌هایی شوند که بر آنان وارد شده است.
نمایندگان متهم باید پیش‌قدم شوند و از مقام‌های عدلی و قضایی کشور بخواهند، تا موضوع را پی‌گیری کنند. شاید وزیران دیگر نیز در روز‌ها و هفته‌های آینده، نمایندگان دیگر پارلمان را به فساد، باج‌گیری و استفاده غیرقانونی از کرسی نمایندگی متهم کنند. اما افشاگری‌های وزرا نباید جناحی و سیاسی باشد. وزیران باید تمامی موارد فساد و قانون‌شکنی را، صرف نظر از ملاحظات جناحی و سیاسی، افشا کنند. اگر افشای موارد فساد اعضای پارلمان، شکل جناحی و سیاسی بگیرد، اثرش از میان می‌رود و فساد بیشتر می‌شود.
افشاگری زمانی می‌تواند موثر باشد که خارج از مرزبندی‌های سیاسی و جناحی صورت گیرد و از سوی مقام‌های عدلی و قضایی پی‌گیری شود. هم‌چنین افشاگری نباید از سوی کابینه به‌عنوان ابزار فشار علیه نمایندگان پارلمان استفاده شود. استفاده ابزاری از افشاگری، غیر از این‌که به گسترش فساد کمک کند، نتیجه دیگری ندارد. هم‌چنین افشای فساد نمایندگان، به هیچ‌وجه نمی‌تواند، ناکارآمدی و عملکرد ناشفاف برخی از وزیران را توجیه کند. بر مبنای قانون، جرم عمل فردی است و به کس دیگر بر نمی‌گردد. فساد وکیل نمی‌تواند، توجیه‌گر ناکارآمدی و فساد وزیر باشد. هم‌چنین فساد وزیر نمی‌تواند به وکیل حاشیه امن ایجاد کند.
تمامی وزیران کابینه کشور، باید به پرسش‌هایی که در مورد رفتارشان وجود دارد، پاسخ قانع‌کننده بدهند. مثلا وزیر مالیه کشور آقای عمر زاخیلوال چندی قبل متهم به انباشت غیرقانونی پول در حساب بانکی خود شد. تا حال وزیر مالیه به آن اتهام پاسخ قانع‌کننده نداده است. باید جناب حضرت عمر زاخیلوال، در این مورد پاسخ بدهد. سوال دیگری که وجود دارد این است که چرا مقام‌های عدلی و قضایی تا حال در مورد پی‌گیری اتهام‌های برخی از نمایندگان، اقدام نکرده‌اند؟ قاچاق و حمایت از مجرمان و مسایلی از این دست، یک‌شبه اتفاق نیافتده است.
وزیر مالیه نامه‌ای را نشان داد که بر مبنای آن، یکی از نمایندگان، متهم به قانون‌شکنی شده و به سارنوالی معرفی شده است. باید به این سوال پاسخ داده شود که چرا این مساله از سوی مقام‌های عدلی و قضایی پی‌گیری نشده است. این مقام‌ها در کنار پاسخگویی با این سوال، باید اتهام‌هایی را که دیروز مطرح شد نیز به‌صورت جدی و همه‌جانبه بررسی کنند و عدالت را در حق کسانی‌که مرتکب جرم شده‌اند، اجرا کنند.

همدا راز وګورئ

f-image

تاريخ يو ځل بيا تکراريږي

  تاريخ يو ځل بيا تکراريږي ! روسانو چې په راتلونکي کې د وتلو اعلان …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *