جمعه، 17 اګست 2018

مهارت هاى زندگى و شناخت خود

 

مهارت هاى زندگى و شناخت خود:

امروز علیرغم ایجاد تغیرات عمیق فرهنگی و تغیر در شیوه‌ های زندگی بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی، ‌فاقد توانایی‌ های لازم و اساسی هستند و همین امر آنان را در مواجهه با مسائل و مشكلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب‌ پذیر نموده است. بشر امروز هدف اصلی زندگی را كه تعالی و شگوفایی انسان است زیر پا گذاشته و این به دلیل نداشتن شیوه‌ های صحیح زندگی است. امروزه اكثریت جوامع آموزش‌ های مختلفی را برگزار می ‌كنند ولی در مورد شیوه‌ های درست زندگی مهارت‌ لازم را به مردم نمی ‌آموزند. مردم نیز همه كار می ‌كنند به جز زندگی، برای همه چیز وقت دارند به جز زندگی.
مهارت‌ های زندگی چیست؟
مهارت یعنی چه؟
مهارت یعنی توانایی انجام یك كار و مهارت‌ های زندگی آنهایی هستند كه به ما كمك می ‌كنند تا زندگی خوب، شاد و موفقی داشته باشیم. برای رسیدن به این زندگی شاد باید مهارت‌ ها و توانایی‌ های مختلفی داشته باشیم. بطور مثال باید بتوانیم استعداد ها و نقاط قوت خود را خوب بشناسیم و آنها را پرورش بدهیم، با دیگران ارتباط برقرار كنیم و روابط خوب و صمیمانه‌ ئی با آنها داشته باشیم. باید بتوانیم احساسات، آرزو ها و خواسته‌ های خود را بیان كنیم، مسایلی را كه در زندگی با آنها مواجه می ‌شویم. حل كنیم، ‌خوب تصمیم‌ گیری كنیم و وقتی دچار هیجان‌ هایی مثل ترس، خشم، خجالت یا غمگینی می ‌شویم، با آنها كنار بیایم و آنها را به شكل درستی ابراز كنیم كه به ما و دیگران صدمه نزند. در اینجا با یكی از این مهارت‌ ها آشنا خواهیم شد.
مهارت شناخت خود:
یكی از مهمترین عواملی كه به ما كمك می ‌كند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم این است كه خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خود داشته باشیم. و كسیكه هستیم شاد و راضی باشیم. فكر می كنید كسی كه احساس خوبی نسبت به خود دارد چه ویژگیهایی دارد؟
تعدادی از ویژگیهای چنین فردی در زیر آمده است:
خصوصیات مثبت، توانایی‌ ها و استعداد های خود را می شناسد و آنها را به كار می ‌گیرد. خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را می ‌شناسد، می ‌پذیرد و سعی می ‌كند آنها را اصلاح كند. موفقیت‌ ها و شكست‌ های خود را می ‌شناسد، به موفقیت‌ هایش افتخار و از شكست‌ هایش درس میگیرد.به خود و دیگران احترام می ‌گذارد.
برای رسیدن به اهداف خود تلاش می ‌كند. مسئولیت اعمال و رفتار خود را می ‌پذیرد. اكنون به سئوالات زیر پاسخ دهید:
شما چه احساسی در مورد خود دارید؟
آیا فردی هستید شاد و راضی و احساس خوبی در مورد خود دارید؟
آیا تا به‌ حال فكر كرده‌ اید كه دیگران از شما بهتر هستند و دوست داشته باشید به جای آنها باشید؟
به نظر شما اگر كسی خود را دوست نداشته باشد و همیشه آرزو كند كه ای كاش جای كس دیگری باشد؟
می ‌تواند زندگی شادی داشته باشد؟
اگر كسی فكر كند دیگران از او بهتر هستند و او هیچ توانایی و استعدادی ندارد می ‌تواند در زندگی موفق شود؟
آیا كسی كه وقتی در كاری شكست میخورد، خود را سرزنش می ‌كند و خود را آدم بی‌ استعداد و بی‌ عرضه‌ ئى می ‌داند، می ‌تواند برای رسیدن به آرزو ها و اهدافش تلاش كند و زندگی موفق و شادی را برای خود بسازد؟
كسی كه احساس خوبی نسبت به خود دارد، توانایی‌ ها و استعداد های خود را می ‌شناسد، نقاط ضعف خود را می ‌پذیرد و سعی می ‌كند كه نقاط ضعف خود را تقویت و نقاط ضعف خود را اصلاح نماید. چنین ویژه گی‌ هایی نقش خیلی مهمی در یك زندگی شاد و موفق دارد چون كسی كه خود و دیگران را دوست دارد در زندگی شاد و خوشحال‌ تر است و كسی كه توانایی‌ ها و استعداد های خود را می ‌شناسد برای موفق شدن تلاش بیشتری می ‌كند و موفق هم می ‌شود…

همدا راز وګورئ

f-image

داکتر نجيب الله درشجاعت بی نظير

              هدا از طرف جلال بايانی کاوشگر [  داکــتر نــجيـب …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *