جمعه، 17 اګست 2018

خوزه موخیکا؛ فقیرترین رئیس‌جمهوری جهان

 

خوزه موخیکا؛ فقیرترین رئیس‌جمهوری جهان

alt

شاید یک پیرمرد نامتعارف بنظر برسم . . . اما خودم این سبک زندگی را انتخاب کرده ام

اغلب از سیاستمداران انتقاد می‌شود که سبک زندگیشان با کسانی که به آنها رأی می‌دهند اختلاف زیادی دارد. اما در اوروگوئه این طور نیست.

رئیس جمهوری این کشور در یک مزرعه زهوار در رفته زندگی می‌کند و تقریبا تمام دستمزدش را به دیگران می‌بخشد. لباس‌های شسته شده بیرون از خانه آویزان شده‌اند. آب از چاهی که درحویلی است و روی آن را علف‌های هرز گرفته، تأمین می‌شود. تنها محافظان رئیس جمهوری دو مأمور پلیس و یک سگ سه پا بنام مانوئلا هستند.

این وصف اقامتگاه خوزه موخیکا، رئیس جمهوری یوروگوای است که سبک زندگی‌اش تفاوت آشکاری با اکثر رهبران جهان دارد. آقای موخیکا حاضر نشده از خانه مجللی که در اختیار رهبران گذاشته می‌شود، استفاده کند، و به جای آن تصمیم گرفته در مزرعه همسرش زندگی کند که در کنار جاده خرابه‌ای بیرون از مونته‌ویدئو (پایتخت کشور) قرار دارد. رئیس جمهوری و همسرش در این مزرعه گلکاری می‌کنند.

سبک زندگی همراه با صرفه‌جویی آقای موخیکا، و اینکه او حدود ۹۰ درصد معاش ماهیانه‌اش (معادل ۱۲ هزار دالر) را صرف امور خیریه می‌کند، باعث شده لقب فقیرترین رئیس جمهوری جهان به او داده شود.

او در حالی که در باغش روی یک چوکی کهنه نشسته می‌گوید: من همه عمرم این طور زندگی کرده ام. با آنچه دارم زندگی خوبی را می‌گذرانم.”

alt
همه دارایی رئیس جمهوری یک فولکس‌واگن بیتل مدل ۱۹۸۷ است

در اوروگوئه اعلام میزان دارایی‌ها برای مقامات اجباری است. وقتی آقای موخیکا در سال ۲۰۱۰ ثروتش را اعلام کرد، مقدار آن ۱۸۰۰ دالر بود، که آنهم به یک فولکس‌واگن بیتل مدل ۱۹۸۷ مربوط می‌شد. او امسال نیمی از دارایی‌های همسرش (شامل زمین، تراکتور و خانه) را هم در فهرست دارایی‌هایش قرار داده، و به این ترتیب ثروت اعلام شده‌اش به ۲۱۵ هزار دالر رسیده است. البته ثروت او هنوز هم فقط دو سوم ثروت معاونش، دانیلو آستوری، و یک‌سوم ثروت سلفش، تاباره واسکز است.

توپامارو: از فعالیت چریکی تا دولت

alt
این گروه چریکی چپ‌گرا را در ابتدا عده‌ای محصل و کارگر مزارع نیشکر ایجاد کردند
نام آن از توپاک آمارو، پادشاه اینکا، گرفته شده است
آدم‌ربایی یکی از روش‌های عمده این گروه بود. جفری جکسون، سفیر بریتانیا در یوروکوای در سال ۱۹۷۱ به مدت ۸ ماه گروگان آنها بود
بعد از کودتای سال ۱۹۷۳ به‌رهبری رئیس جمهوری، خوان ماریا بوردابری، سرکوب شدند
عده زیادی از شورشیان زندانی شدند، که موخیکا یکی از آنها بود. او ۱۴ سال را پشت میله‌ها گذراند و نهایتا با بر سر کار آمدن دولتی مبتنی بر قانون اساسی در سال ۱۹۸۵ از زندان آزاد شد
او در تبدیل توپامارو به یک حزب سیاسی مشروع نقشی کلیدی داشت. این حزب بعدها به ائتلاف فرنته آمپولیو (جبهه فراگیر) پیوست

آقای موخیکا در سال ۲۰۰۹ به ریاست جمهوری انتخاب شد. او در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ عضو سازمان چریکی توپامارو بود. این سازمان یک گروه چپگرای مسلح، و ملهم از انقلاب کیوبا بود. او شش بارمرمی خورد و ۱۴ سال را هم در زندان گذراند. بیشتر دوران حبس او در شرایط سخت و انزوا سپری شد. او در سال ۱۹۸۵، بعد از بازگشت دموکراسی به یوروگوای ، از زندان آزاد شد. آقای موخیکا می‌گوید سال‌های زندان به شکل‌ گرفتن دیدگاه او درباره زندگی کمک کرده است.

آقای موخیکا می‌گوید: “مرا فقیرترین رئیس جمهوری می‌خوانند، ولی من احساس فقر نمی‌کنم. کسانی فقیر هستند که فقط برای ادامه زندگی گران‌قیمتشان تلاش می‌کنند، و همیشه حرص داشتن مال بیشتر را می‌زنند. برای من مسأله اصلی آزادیست. اگر اموال زیادی نداشته باشید، لازم نیست همه عمرتان برای حفظ آن مثل برده کار کنید، و در نتیجه وقت بیشتری برای خودتان خواهید داشت. شاید من یک پیرمرد نامتعارف بنظر برسم . . . اما خودم این سبک زندگی را انتخاب کرده ام.”

رئیس جمهوری یوروگوای در نشست ریو + ۲۰، که اواخر خرداد ماه گذشته برگزار شد هم حرف‌های مشابهی زد: “تمام روز درباره توسعه پایدار حرف زده ایم و دنبال راهی برای خارج کردن توده‌ها از فقر هستیم.”

“اما چه فکری در سرما است؟ آیا به‌دنباله روی توسعه و مصرف کشورهای ثروتمند هستیم؟ سوال من این است: روزی که هندی‌ها به همان نسبت آلمانی‌ها موتر داشته باشند، چه بر سر سیاره ما خواهد آمد؟ چقدر اکسیجن برایما باقی خواهد ماند؟ آیا منابع این سیاره برای اینکه هفت یا هشت میلیارد نفر به اندازه جوامع ثروتمند مصرف کنند و مواد فاضله تولید کنند، کافی است؟ معضلۀ سیاره ما مصرف‌گرایی افراطی است.”

alt
موخیکا می‌توانست مانند اسلافش در خانه‌ای بزرگ و مجلل ساکن شود

با وجود اختلاف فاحش میان آقای موخیکای گیاه‌خوار و سایر رهبران، حتی او هم از فراز و نشیب‌های زندگی سیاسی در امان نیست. یک کارشناس نظرسنجی بنام ایگناسیو زواسنابار می‌گوید: “خیلی‌ها آقای موخیکا را به‌خاطر سبک زندگی‌اش دوست دارند. اما این باعث نمی‌شود به‌خاطر عملکرد دولت از او انتقاد نشود.” مخالفان دولت یوروگوای می‌گویند رشد اقتصادی اخیر این کشور باعث بهبود خدمات عمومی در بخش‌های صحت و آموزش نشده، و برای اولین بار از زمان انتخاب آقای موخیکا در سال ۲۰۰۹، محبوبیت او به زیر ۵۰ درصد رسیده است. او امسال به‌خاطر دو اقدام جنجالی دیگر هم مورد انتقاد قرار گرفته است. کنگره ایوروگوای اخیرا طرحی را به تصویب رسانده که به زنان اجازه می‌دهد تا هفته دوازدهم بارداری، سقط جنین کنند. آقای موخیکا برخلاف اسلافش این مصوبه را وتو نکرده است.

alt
او تصمیم گرفت در مزرعه همسرش بماند

علاوه بر این، او از طرح قانونی شدن مصرف چرس هم حمایت کرده است. در صورت تصویب این طرح، دولت انحصار تجارت آن را در اختیار خواهد داشت. او می‌گوید: “مصرف چرس نگران‌کننده‌ترین مسأله نیست. مشکل اصلی قاچاق مواد مخدر است.”

اما او مجبور نیست زیاد نگران میزان محبوبیتش در نظرسنجی‌ها باشد. طبق قوانین یوروگوای، او در سال ۲۰۱۴ نمی‌تواند بار دیگر نامزد ریاست جمهوری شود، و با توجه به اینکه ۷۷ سال دارد، احتمالا به‌زودی کلا از سیاست کناره‌گیری خواهد کرد. اگر چنین شود، می‌تواند از دولت حقوق تقاعد دریافت کند. برخلاف بسیاری از روسای جمهوری سابق، شاید او مشکل چندانی به زندگی با پول تقاعدنداشته باشد.

ولی ببینید درکشور ما افغانستان ،درین جا هم مودشده که دارایی خودرا مقامات دولتی نشان دهد ،آقای کرزی هم دارایی خودرا ده هزار دالر نشان داد،فهیم وخلیلی همچنان درینمورد دروغ گفتند ودیگران ،درحالیکه اگردارائیهای اینها که بیشک ازراه غیر معقول وازطریق فساد،غضب زمین،فروش موسسات دولتی ،رشو ه ها ،غصب کمکهای جامعۀ جهانی ،فروش مواد مخدر ،ساختن شرکتها بنامهای اعضای فامیل شان وگرفتن قرارداد های پرمنفعت از ناتو وکشورهای دیگر خارجی وغیره بدست آورده از جمله پولدار ترین مقامهای دولتی درجهان هستند،البته مقامات منطقه باید گفت،آیا کشورما باداشتن چنین مقامات دولتی میتواند تغیری مثبتی درزنده گی مردم بوجود آورند؟ چاره جیست؟ بجز ازوحدت مردم ومبارزۀ بی امان ودوامدار علیۀ چنین مقامات راه دیگری وجود ندارد،پس ای مردم وجدانهای خودرا بیدار سازید وبخاطر ازپادرآوردن چنین رژیم به پاخیزید،صفوف خودرا منسجم نمائید ،دراحزاب سیاسی وطندوست خودرا تنظیم نمائید وآیندۀ وطن را دردست خودگیرید وبا این مقامها رویۀ نمائید که نیاکان ما باشاه شجاع وامثال آنها نموده اند.

همدا راز وګورئ

f-image

ضربِ شلاق

  ضربِ شلاق   کارو بارِ مملکت رو بر تباهی میکشد زندگی ما را بسویِ …

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *